Rodzaje obuwia damskiego.

2016-03-28
W dziedzinie damskiego obuwia można mówić o wielu rodzajach butów. Wyróżnia się szpilki, kozaki, botki, baleriny, czółenka i inne typy butów, z których każdy ma swoje cechy szczególne, odróżniające go wyraźnie od innych. O ile wszyscy wiedzą, jak wyglądają szpilki, o tyle z odróżnieniem na przykład pantofli od czółenek wielu z nas będzie miało nie lada kłopot. Przedstawiamy więc wykaz typów obuwia, wraz z przykładami, które pozwolą zobrazować, jak wyglądają poszczególne typy obuwia damskiego.

Buty damskie - jakie wyróżniamy rodzaje?

Szpilki - jeden z najpopularniejszych typów obuwia dla kobiet. Są to seksowne buty na wysokim obcasie, które swymi korzeniami sięgają XIX wieku. Zostały one najprawdopodobniej wynalezione przez fizyka, Olbrechta Kliczkę. Buty te mają bardzo wysokie, nawet kilkunastu centymetrowe obcasy. W ostatnim czasie szczególnie modne są szpilki na platformie z przodu buta, takie jak te: 

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Czolenka_Czolenka-na-platformie-896.html

Pantofle - jest to elegancki rodzaj damskiego obuwia, który ma swój męski odpowiednik, w przeciwieństwie na przykład do szpilek. Mają niską cholewkę, sięgającą poniżej kostki. Przykłady:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Polbuty-198.html

Sandały - jest to rodzaj damskiego obuwia otwartego, które składa się z podeszwy i z pasków, rzemyków lub łańcuszków. To wierzchnia część buta utrzymuje go na stopie w odpowiednim miejscu. Sandały mogą przybrać formę japonek, kiedy jeden z pasków przechodzi pomiędzy dużym palcem, a palcem następnym. Sandały są obuwiem letnim, choć często są one zakładane na oficjalne wyjścia. Mogą występować na płaskiej podeszwie , albo na obcasie. Szczególnie seksowne są sandały na cienkiej szpilce. Przykładem obu rodzajów sandałów są te buty:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Sandaly-200.html

Klapki - to lekkie, letnie obuwie, które może być wykonane z różnych materiałów, w tym z tworzyw sztucznych. Takie klapki wykorzystywane są na przykład na basenie.

Można wyróżnić także klapki skórzane, które będą odpowiednim obuwiem na przykład do pracy w czasie lata. Mają odkryte palce i piętę, a stopa utrzymuje się w bucie za pomocą paska umiejscowionego pomiędzy palcami a śródstopiem. Klapki mogą występować na płaskiej podeszwie lub na obcasie. Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszą się wygodne klapki japonki.

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Klapki-195.html

Kalosze - nazywane również gumowcami lub gumiakami. Wspaniale sprawdzają się podczas jesiennych pluch. Chronią stopy przed zamoczeniem się w każdych warunkach. Kalosze niegdyś były używane wyłącznie przez ogrodników lub grzybiarzy. Dziś szturmem wchodzą na salony. W merg.pl można znaleźć eleganckie wersje kaloszy, czego przykładem są te buty:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Kalosze-194.html

Trampki - jest to typ obuwia sportowego, posiadający sznurowanie. Podeszwa trampek wykonana jest z gumy. Trampki z gumową podeszwą opatentował w 1832 roku Wait Webster. Pierwotnie trampki miały grubą, wykonaną z gumy podeszwę oraz czarny, płócienny wierzch. Sięgały ponad kostkę. Dziś występują w różnych wzorach i kolorach. W trampkach chodzi przede wszystkim młodzież, ale są również modele dla sportsmenek.

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Sportowe-Trampki_Trampki-niskie-910.html

Tenisówki - jest to obuwie sportowe, które generalnie było przeznaczone do gry w tenisa. Tenisówki są obuwiem wygodnym i lekkim. Nie wywołują one hałasu podczas noszenia. Dziś tenisówki występują w bardzo kobiecym wydaniu, czego przykładem jest:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Sportowe-Trampki_Buty-do-biegania-916.html

Balerinki - są to buty damskie wzorowane na baletkach. Mają zaokrąglone noski i płaską podeszwę. Są obuwiem wygodnym. Mogą występować w wersji sportowej i eleganckiej. Przykładem balerinek są buty:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Balerinki-348.html

Kozaki - jest to obuwie zimowe, z wysoką cholewką, sięgającą poniżej lub powyżej kolana. Mogą być wykonane z różnych materiałów, między innymi z zamszu lub ze skóry naturalnej:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Kozaki-196.html

Botki - są to buty damskie, których cholewa sięga w okolice kostki. Można wyróżnić botki na płaskim lub wysokim obcasie. Botki występują nie tylko w wersji zimowej, ale również wiosennej i jesiennej. Przykład tutaj:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Botki-349.html

Na naszym blogu znajdziesz również dokładnie opisane rodzaje butów damskich na obcasie

przejdź do wpisu

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
pixel