Wybieramy buty sportowe dla dziecka - o czym warto pamiętać

2015-12-01


Dzieci od zawsze uwielbiają wszelkie sporty i nawet dzisiaj, kiedy wydaje się nam, że ich ulubioną rozrywką jest gapienie się w ekrany telewizorów, komputerów, komórek, czy tabletów, mimo wszystko nie jest szczególnie trudno namówić je, by wyszły z domu i wspólnie z kolegami, czy też koleżankami zajęły się bieganiem, graniem w piłkę, a także innymi zabawami ruchowymi. Bardzo wiele dzieci prowadzi aktywny tryb życia, również za sprawą amatorsko uprawianych sportów i w oczywisty sposób, do wszystkich tych aktywności potrzebują odpowiedniego obuwia sportowego. Stawia to regularnie przed ich rodzicami wyzwanie, w postaci konieczności dobrania dla swoich pociech butów, które będą jednocześnie ładne, wygodne oraz nie będą zbyt drogie.

Zacznijmy zatem od ceny. Buty do biegania, grania w piłkę, itp. zazwyczaj będą niestety kosztowały więcej, niż innego rodzaju obuwie. Nie powinno to dziwić, ponieważ sportowe obuwie po prostu musi dać radę znieść więcej. Uprawianie sportów wiąże się z różnego rodzaju sytuacjami, w których buty narażone są na uszkodzenia, a także o wiele szybsze zużywanie się, aby więc temu zaradzić, by dać większą wytrzymałość, należy stosować wysokiej jakości materiały, bez względu na to, czy buty zrobione mają być ze skóry naturalnej, czy też z ekologicznej, co w każdym wypadku podnosi koszt, podobnie wygląda sprawa ich wykonania, ponieważ musi ono być dokładne, a szwy mocne, a to przecież także kosztuje. Decydowanie się na buty najtańsze często jest najgorszym z możliwych rozwiązań, chociaż warto także stale mieć z tyłu głowy to, że wysoka cena danej pary obuwia niekoniecznie musi świadczyć o jej najwyższej jakości.

Kolejną istotna, czy może raczej, najistotniejsza sprawa, to wygoda codziennego noszenia butów sportowych dla dzieci. Nawet w przypadku osób dorosłych zaleca się, by zwracać na to największą uwagę, ponieważ nieodpowiednie dobranie butów to po pierwsze o wiele szybsze zmęczenie nóg podczas uprawiania sportu, zaś po drugie, znacząco większe ryzyko wystąpienia rozmaitych kontuzji. Kiedy zaś mówimy o dzieciach, dochodzi jeszcze rzecz, na którą koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę, czyli fakt, że ich ciała wciąż rosną, a konsekwencją nieodpowiedniego ułożenia stopy w niewygodnym bucie, czy podobnych problemów, może być na przykład wadliwe ukształtowanie się kości.Na to przecież nie możemy pozwolić, dlatego dobierając buty sportowe dla dziecka zawsze należy zwracać uwagę na takie sprawy, jak odpowiednio gruba podeszwa, która będzie amortyzować uderzenia o ziemię, na przykład podczas skoków, uginać się ona powinna anatomicznie, mniej więcej w 1/3 swojej długości, licząc od palców stop, nie zaś w połowie, jak błędnie uważa duża część rodziców, na rozmiaru buta, ponieważ dla młodego człowieka zarówno but za mały, jak i zbyt duży, będzie problemem. Należy również zwracać uwagę na kształt wkładki, wiele rodzajów sportowego obuwia posiada je wyprofilowane, w takim przypadku trzeba zawsze poprosić dziecko, bo chwilę pochodziło w takich butach, kilka razy podskoczyło, by upewnić, że nie będzie ono później odczuwać dyskomfortu.

Ostatnią rzeczą, na jaką zwracać uwagę powinni rodzice, jest to, o czym dzieci myślą w pierwszej kolejności, czyli wygląd sportowych butów. Wiele kolekcji produkowanych jest w jaskrawych kolorach, szczególnie jeśli chodzi o buty do gry w koszykówkę, wciąż popularne są także buty w kolorze białym, takie jak używane na kortach przez tenisistów. Młody człowiek może kierować się w swoim wyborze modą, jednak jego rodzice powinni myśleć raczej o komforcie i spośród tych par obuwia, które będą najbardziej wygodne, pozwolić swojemu dziecku wybrać taką, która będzie się mu podobała najbardziej.

Podsumowując, trzeba stwierdzić, że dzieci bardzo często tracą głowę dla modnego obuwia, szczególnie jeśli jest to obuwie sportowe, pomimo tego rodzice powinni zawsze zachowywać spokój i zwracać uwagę na to co najważniejsze, czyli wygodę noszenia, a dopiero w dalszej kolejności na wygląd.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
pixel