Sandały i japonki: 5 mitów o odkrytych butach

2016-08-02
Sandały i japonki: 5 mitów o odkrytych butach
Gdy na dworze jest ciepło, w końcu można nosić odkryte buty. Przez noszenie sandałów i japonek grozi nam platfus i wadliwe ustawienie stóp? Nie. Przedstawimy Wam największe mity dotyczące odkrytych butów.

Mit pierwszy: Japonki szkodzą stopom

Często słyszy się stwierdzenie, że japonki powodują duży uszczerbek na zdrowiu. Wielu lekarzy i ortopedów uspokaja, że japonki to normalne buty. Generalnie ten, kto ma problemy ze stopami, może szybko odczuwać bóle. Aby uniknąć tych dolegliwości powinniśmy uważać, żeby japonki dobrze leżały. Nosząc japonki ważne jest, aby palce u stóp nie wystawały z przodu i aby pasek nie ściskał zbyt mocno stopy. Naturalnie pasek nie powinien być też zbyt luźny, bo nasz chód może wydawać się nienaturalny.

Mit drugi: Podeszwy odkrytych butów szkodzą stawom

Odkryte buty są najczęściej minimalistyczne i nie posiadają ani grubej ani miękkiej podeszwy. Niektórzy twierdzą, że szkodzi to stawom, ponieważ jest to zbyt duże obciążenie dla ciała. Jeśli ktoś w płaskich butach czuje się dobrze i nie ma żadnych problemów, nie powinien uważać, że szkodzi swoim stopom. Nasz komfort powinien być najważniejszym czynnikiem.

Mit trzeci: Odkryte buty powinny mieć wkładkę

Aby zachować zdrowe stopy warto wybierać buty z solidną wkładką, lecz nie każda stopa jej potrzebuje. Należy pamiętać jednak, że nie każda wkładka pasuje do wszystkich stóp. Wielu producentów oferuje japonki z wkładką, które są wykonywane indywidualne na zamówienie.

Mit czwarty: W sandałach nie można biegać

Szybsze chodzenie w odkrytych butach czy bieganie jest niemożliwe? Każdy, kto kiedykolwiek nosił sandały jest w stanie potwierdzić, że jest to naprawdę możliwe!

w sandałach można biegać

Mit piąty: Wybór butów jest decydujący dla zdrowia stóp

Nasze ulice przeważnie są asfaltowe, dlatego potrzebujemy butów z względnie amortyzującego materiału pomiędzy stopami, a twardą ziemią. Latem powinniśmy korzystać z okazji i wybawić nasze stopy od skarpetek. Całą jesień i zimę stopy są ?aresztowane? w zakrytym obuwiu. Każdy, kto ma okazję powinien uwolnić swoje stopy i dać im trochę powietrza.

Zamiast marnować energię podczas zakupów butów wskazane jest poświęcanie większej ilości czasu na wzmocnienie naszych stóp. Bieganie boso, chodzenie w odkrytych butach, gimnastyka stóp są lepszymi ćwiczeniami wzmacniającymi niż wkładki czy system oddychający.

Teraz już wiecie, że sandały i japonki są butami idealnymi na lato i bez obaw możecie je nosić! Zapraszamy do zakupów na merg.pl :)zdjęcia: grafika Google
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel