Rodzaje męskich półbutów

2016-06-15

Buty są podstawą elegancji ? jest to nie zaprzeczalny fakt. Mimo to, czasami zdarz się tak, że wielu mężczyzn nie zwraca uwagi na modne i ciekawe połączenia. Wybór pada wówczas na bezpieczną klasykę, gdzie trudno jest popełnić modową wpadkę. Jednakże warto pamiętać, że dobrze dobrany fason oraz kolor poprawia ogólne wrażenie i sprawia, że cała stylizacja prezentuje się zdecydowanie lepiej.

Każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie przynajmniej jedną parę eleganckich, wysokiej jakości butów. Jest to absolutne minimum. Co prawda mówi się, że to kobiety kochają kupować co raz to nowe buty ? to powiedzenie powinno odnosić się również do panów. Jednakże jak wybrać te idealne męskie półbuty?

Prostota

Najpewniejszym oraz najłatwiejszym wyborem jest klasyczna prostota. Im mniej przeszyć, ozdobników, przetarć lub połączeń różnych materiałów (na przykład lakierowanej skóry z zamszem) tym większe prawdopodobieństwo, że fason ?nie przeterminuje się? i będzie służył przez kilka lat. Wszystko za sprawą tego, że w jednym sezonie modne są zadarte noski, natomiast w kolejnym króluje kolor i przepych. Klasycznie wykonane obuwie będzie modne zawsze.

Oxfordy

Jest to bardzo popularny model, czasami kryjący się pod mniej znanym określeniem ? wiedenki. Stały się popularne w XIX wieku, chociaż ich korzenie sięgają aż do wieku XVIII. Fason ten charakteryzuje się wszytym pod przednią część buta fragmentem skóry, który jest związany z sznurówką. Fachowo określa się to mianem ?zamkniętej obłożyny?. Tradycyjne modele cechują się niezwykłą dokładnością wykończenia oraz brakiem dziurkowań. Są to idealne buty do garniturów, dlatego też bardzo często zostają wybierane na ten najważniejszy dzień w życiu, czyli ślub.

buty oxfordy

Oxfordy na formalne okazje:

buty oxfordy

Oxfordy w stylu casual:

buty oxfordy

Angielki czyli derby

Są to buty mniej formalne ze względu na ?otwartą obłożynę?. To również odróżnia je od Oxfordów. Model ten idealnie nadaje się na mniej oficjalne sytuacje jak spotkanie biznesowe lub rodzinne uroczystości. Zaletą tego fasonu jest to, że buty te będą idealne dla osób z wysokim podbiciem.

buty derby

Brogsy

Obuwie wywodzące się ze Szwecji. Charakteryzuje się nie tylko niezwykłą dbałością o detale lecz również ich ilością, ponieważ są to buty, które posiadają najwięcej zdobień. Po czym można poznać borgsy? Oczywiście po nieśmiertelnych dziurkowaniach. Liczne wzory i ornamenty, lub geometryczne kształty powstające w wyniku zdobienia nadają tym butom niezwykłego charakteru. Modele te polecane są do swobodniejszych stylizacji gdy zależy nam na zatrzymaniu elementu elegancji. Zasada jest bardzo prosta ? im więcej dziurek, tym model jest mniej oficjalny.

buty brogsy

Inspiracje z brogs'ami:

buty brogsy
buty brogsy

Lotniki

Jeżeli podstawą elegancji jest prostota, to na pierwszym miejscu powinien znaleźć się właśnie ten fason. Jest to obuwie wykonane z jednego kawałka skóry ? szew pojawia się jedynie na pięcie. W lotnikach nie znajdziemy jakichkolwiek zdobień. Mimo, że cechują się one niezwykłą prostota, to uważa się za lotniki za obuwie dość ekstrawaganckie, które nie pasuje do bardzo oficjalnych sytuacji.

buty lotniki foto: kielman.pl

Istnieje jeszcze wiele rodzajów męskich półbutów: monki, które są zapinane na klapę lub loafersy przypominające mokasyny. Zaprezentowane powyżej modele stanowią podstawę męskiej garderoby. Dzięki nim można stworzyć naprawdę różnorodne stylizacje oraz nadać ubraniom charakteru. Najważniejsze jednak są materiały, ponieważ dobre obuwie powinno charakteryzować się nie tylko kształtem lecz również jakością wykonania.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel