Obuwie męskie jesienią – jak o nie zadbać?

2015-09-01

Zadbane buty to prawdziwa wizytówka każdego mężczyzny. W okresie jesienno-zimowym szczególnie trudno zadbać o odpowiedni wygląd butów, zwłaszcza obuwia skórzanego zamszowego i nubukowego. Częste opady deszczu i ogólnie mniej przyjazna aura za oknem mogą negatywnie wpływać na trwałość takich butów, prowadzić do ich szybkiego przemoczenia i dodatkowo utraty części ich walorów estetycznych. Dlatego wszystkie skórzane buty męskie przeznaczone na jesień lub zimę, powinny być systematycznie impregnowane przy pomocy odpowiednich środków pielęgnacyjnych oraz właściwie czyszczone. 

Skóra gładka

Zacznijmy od obuwia wykonanego z tradycyjnej skóry gładkiej. To chyba najbardziej typowe i najczęściej spotykane obuwie męskie, o które zadbać jest stosunkowo najprościej. Wystarczy skorzystać z dobrej jakości pasty do butów, ściereczki lub specjalnej szczoteczki. Pastę nanosimy na powierzchnię skóry dopiero po jej uprzednim oczyszczeniu z błota i drobin piasku. Takie buty wystarczy po prostu umyć przy pomocy zwykłej wilgotnej ściereczki lub gąbki z odrobiną mydła. Pamiętajmy, że pastę nanosi się wyłącznie na buty już wyschnięte! Oczywiście dla lepszego i bardziej trwałego efektu buty męskie wykonane ze skóry gładkiej możemy potraktować również innymi kosmetykami. Pomocne mogą okazać się na przykład: zmywacze lub specjalne mydła do skóry, tłuszcze do skór ? idealne do impregnacji skórzanych podeszw, a także specjalne kremy z pigmentem ? doskonałe do usuwania drobnych rys i tuszowania delikatnych uszkodzeń powierzchni skóry, woski czy preparaty przeciw soli, które pomagają pozbyć się efektu typowych zacieków solnych.

Skóra zamszowa

Pielęgnacja obuwia męskiego wykonanego ze skóry zamszowej lub nubuku jest nieco bardziej skomplikowana.  Eleganckie buty zamszowe typu kozaki męskie, wymagają przede wszystkim traktowania ich specjalnymi szczoteczkami, a nie zwykłą gąbką z wodą. Mycie takich butów zwykłą wodą może doprowadzić do powstania na powierzchni skóry przebarwień i przyczynić się do ich szybszego przemaczania. Pielęgnację obuwia tego typu zawsze zaczynamy od oczyszczenia powierzchni skóry z zanieczyszczeń, właśnie przy pomocy wspomnianej szczoteczki. Jeśli zabrudzenia są silne, możemy skorzystać z pomocy specjalnych zmywaczy przeznaczonych do nubuku/zamszu ? najbardziej skuteczne w przypadku butów o jasnych kolorach. Aby nubukowe kozaki męskie lub inne skórzane buty jesienno-zimowe zachowały odpowiedni poziom wodoodporności, należy poddawać je systematycznej impregnacji. Służą do tego określone środki ? impregnaty w sprayu, które należy równomiernie nanieść na całą powierzchnię buta. W przypadku pielęgnacji męskiego obuwia zamszowego, przydatne mogą okazać się również farby koloryzujące, specjalne dezodoranty czy środki do usuwania zacieków solnych, szczególnie przydatne w okresie później jesieni lub zimy.

Zapraszamy do naszego szczegółowego poradnika na temat czyszczenia butów zamszowych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
pixel