Kalosze - ciekawa historia powstania...

2016-07-14

Pierwsze kalosze używane były przez Indian w Ameryce Południowej. Mieli dobry pomysł, aby stworzyć nieskomplikowane buty z tworzywa z wyciągiem z roślin, które będą wodoszczelne i nieprzemakalne.

Niestety materiał na skutek upałów przyklejał się do stopy, a na skutek mrozów był kruchy i popękany. Jeśli trasa była kamienna buty nie były niestety stabilne. 

Pierwszą osobą, która chciała zmodyfikować kalosze był Charles Goodyear.

Charles Goodyear
W 1840 roku wpadł na świetny pomysł i stworzył materiał o nazwie kauczuk. Substancja, która ma w swoim składzie sadzę i siarkę i jest zwulkanizowana przez odpowiednią temperaturę. Dzięki temu procesowi powstała wytrzymała, stabilna, elastyczna i odporna guma. 

Hiram Hutchinson - amerykański przemysłowiec i producent zdobył licencję od marki Goodyear na produkcję kaloszy i w roku 1853 wybudował we Francji pierwszy zakład produkcyjny.

Hiram Hutchinson

Pod nazwą Aigle ? Adler sprzedawał w całej Europie swoje kalosze. Ta firma do dziś produkuje wysoko jakościowe i wartościowe buty. Jego sukces nie trwał długo, gdyż w Szkocji powstała konkurencja.

Henry Lee Norris założył w 1855 roku w Edynburgu brytyjską, gumową firmę. 100 lat później - w 1955 roku kaloszami o światowym zasięgu były Huntery. Specjalne kalosze do jazdy konnej i polowania.
kalosze HUNTER

W 1927 roku Francuz M. Claude Chamot postanowił produkować kalosze pod swoim przezwiskiem ?wielbłąd?. Kalosze te można nabyć do dziś.

Typowe wodoodporne kalosze przeciwko deszczowi, wiatrowi, zimnu i wilgoci z ciepłą podeszwą powstały w latach 80. i zostały stworzone przez firmę Gore-Tex. Firma ta stworzyła pierwszą oddychającą, wodoszczelną i wiatroszczelną tkaninę. Istnieje wiele modeli i kolorów kaloszy. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie .

 zdjęcia: grafika Google
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel