Jak wybrać zimowe buty męskie?

2015-11-20

 Podczas gdy kobiety mają ogromny wybór spośród damskiego obuwia, to u mężczyzn sprawa jest bardziej skomplikowana. Jak wybrać buty wygodne, praktyczne oraz modne?

Zimowe buty męskie to dziedzina znacznie mniej różnorodna w porównaniu do obuwia kobiecego. Panowie mają do wyboru mniej rodzajów butów, a co za tym idzie, często szukają takich kozaków męskich, które będą wielozadaniowe. Co przez to rozumieć? Okazuje się, że każdy mężczyzna chce mieć takie buty na zimę, które zapewnią mu ochronę w każdych warunkach, wygodę, ciepło, a dodatkowo będą pasowały na różne okoliczności.  

Wysoka cholewka i ocieplenie 

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze zimowych butów męskich jest wysoka cholewka. Wysoka, czyli sięgająca przynajmniej do kostki. Wszystkie kozaki męskie, które ? choć bardzo eleganckie i klasyczne ? mają niższą cholewkę, mogą nie sprawdzić się w dni, kiedy na chodnikach leży dużo śniegu bądź panują roztopy. Przy niskiej cholewce zarówno śnieg, jak i woda będą dostawały się górą do wnętrza buta, a wówczas nie pomoże żadna wodoodporna powierzchnia samego obuwia ? stopy szybko staną się mokre, a to doprowadzić może nawet do zapalenia płuc.


Niemniej istotną kwestią jest dodatkowe ocieplenie wewnątrz kozaków męskich. Wpływa ono przede wszystkim na komfort użytkowania obuwia ? pozwala bowiem odczuwać ciepło i izoluje od mrozu oraz zimna, zwłaszcza jeśli musimy postać w jednej pozycji przy minusowych temperaturach, na przykład czekając na autobus czy pociąg. Dobrym sposobem na ocieplenie w butach męskich jest futerko ? choć zdaje się ono niepotrzebnym i dość kobiecym gadżetem, to jednak dzięki niemu stopa jest o wiele lepiej chroniona przed zimnem. Najkorzystniejsze ocieplenie zawsze będzie wykonane z materiałów naturalnych. 

Podeszwa, która wiele wytrzyma 

Niemniej istotną sprawą jest podeszwa. Lepiej zrezygnować z butów męskich, których podeszwa jest cienka i wykonana ze skóry. Nie będzie ona dobrze izolować, a cienki materiał szybko może ulec zniszczeniu w kontakcie np. z solą, którą posypywane są chodniki. Z tego powodu najlepiej jest inwestować w buty o grubej podeszwie wykonanej ze sztucznych materiałów. Jeśli mają one nam służyć przez całą zimę, niezależnie od panujących akurat warunków atmosferycznych, to dobrze, aby podeszwa miała cechy antypoślizgowe, które zapobiegną wypadkom na oblodzonej nawierzchni. Takie kozaki męskie sprawdzą się zarówno do pracy, jak również na spotkania ze znajomymi, spacer z psem czy jakiekolwiek inne wyjście. 

Zimowe buty wielozadaniowe 

Jeśli nie zależy nam szczególnie na eleganckiej formie butów, jesteśmy aktywni i chcemy postawić na wielozadaniowość kozaków męskich, to odpowiednim wyborem będą dla nas buty trekkingowe. Doskonale sprawdzają się w zimie, jako że zazwyczaj posiadają w podeszwie membranę, która zapobiega ślizganiu się. W dodatku, szwy wykonane są z dbałością o wytrzymałość, również na rozmaite warunki atmosferyczne. 

  Tego rodzaju buty męskie zazwyczaj wykonane są z wytrzymałego materiału, który nie przepuszcza wody, nie nasiąka nią za bardzo, a przede wszystkim ? chroni przed zimnem oraz kontuzjami. Dzięki wysokiej cholewce, sięgającej minimum do kostki, zyskujemy buty, które nie tylko chronią przed wpadaniem śniegu i wody górą, ale również stabilizują kostkę. To przy śliskich nawierzchniach jest niezwykle istotne. Co więcej, w takich butach możemy wyjść wszędzie, a i latem mogą posłużyć nam na przykład do wędrówek górskich. 

 
Oczywiście, aby buty służyły nam wiele lat, musimy o nie odpowiednio dbać. Niezbędne jest regularne ich czyszczenie, zwłaszcza z soli, a także dbanie o to, aby po każdym zamoczeniu wyschły w temperaturze pokojowej. Mokrych butów ze skóry nie należy stawiać przy kaloryferze czy piecu, ponieważ zniszczymy ich warstwę wierzchnią. Przy odpowiedniej trosce i uważnym wyborze buty mogą posłużyć nam nawet przez kilkanaście sezonów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2015
pixel