Jak usunąć brzydki zapach z butów?

2016-05-23

Domowe sposoby

Czasami zdarza się tak, że pojawia się dość nieprzyjemny zapach wydobywający się z naszego obuwia. Stawia to nas w niekomfortowej sytuacji, jest nieprzyjemne i za wszelką cenę chcemy tego uniknąć. Jednakże problem ten nie dotyczy jedynie butów, które użytkujemy od jakiegoś czasu ? zdarza się, że w nowo zakupionym obuwiu pojawia się przykry zapach. Co zrobić aby się go pozbyć? Istnieją różne sposoby ? jedne mniej skuteczne, inne bardziej. Przedstawiamy te triki, które cieszą się największą popularnością oraz skutecznością.

Po pierwsze należy ustalić z jakiego powodu pojawia się brzydki zapach. Najczęściej wiąże się to ze słabą wentylacją obuwia podczas jego użytkowania oraz materiałami, które są raczej średniej jakości, a przez to nie przepuszczają w odpowiedni sposób powietrza. Drugim powodem jest problem z nadmierną potliwością stóp, który dotyka wiele osób ? pot wchłania się w materiał butów i utrzymuje się w nim powodując nieprzyjemny zapach.

Wśród naturalnych, domowych sposobów pozwalających na wyeliminowanie brzydkiego zapachu na pierwszym miejscu wymieniana jest soda oczyszczona. Jest to preparat o szerokim zastosowaniu ? pochłania zapachy i uniemożliwia rozwój bakterii. Wystarczy wsypać sodę oczyszczoną do butów, a po kilku godzinach usunąć ją dokładnie odkurzaczem. Domowymi pochłaniaczami zapachów są również torebeczki herbaty, węgiel drzewny, a nawet koci żwirek. Bardzo dobrze sprawdza się również przygotowanie niewielkich saszetek w których umieszcza się skórki z cytryny i suszoną szałwię ? cytryna bardzo dobrze neutralizuje zapachy, a szałwia ma działanie antybakteryjne, dodatkowym plusem tego triku jest lekki, przyjemny aromat pozostawiony przez tę mieszankę.

Do kupienia w sklepach

Jeżeli domowe sposoby nie działają i brzydki zapach w obuwiu nadal się utrzymuje warto spróbować specjalistycznych wkładek do obuwia. Na rynku dostępne są różnorodne produkty, a asortyment sklepów jest przebogaty. Jednakże największą popularnością cieszą się wkładki do butów z węglem aktywowanym ? dzięki zawartym w nich mikroskładnikom zapach zostaje zneutralizowany na długi czas. Jeżeli zdarzyło się kupić obuwie wykonane za sztucznych materiałów, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wkładek wykonanych z naturalnych materiałów. Wystarczy ostrożnie odkleić starą wkładkę, a w jej miejsce umieścić nową, wykonaną z bawełny lub wełny. Plusem tego rozwiązani jest fakt, że takie wkładki można bez problemu myć, wystarczy jedynie pamiętać aby dokładnie je osuszyć przed następnym użyciem.

Na rynku jest dostępnych również wiele różnorodnych preparatów pomagających w walce z brzydkim zapachem butów. Różnorodne dezodoranty, olejki (bardzo dobrze sprawdza się olejek z mięty pieprzowej), maści oraz pudry. Wiele firm proponuje swoje produkty zapewniając szybkie rozwiązanie problemu oraz trwałe usunięcie brzydkiego zapachu z butów.

Każda próba, każdy preparat oraz sposób niekoniecznie przyniesie efekt już za pierwszym razem ? niejednokrotnie potrzeba kilku powtórzeń danego zabiegu aby pozbyć się kłopotliwego zapachu. Nie polecamy eksperymentowania. W różnych źródłach można odnaleźć dziwne sposoby, jak na przykład zamrażanie butów na całą noc. Jest to pomysł niebezpieczny, mogący spowodować uszkodzenia w obuwiu, które sprawią, że będą się one nadawać jedynie do wyrzucenia, co nie jest wymarzonym sposobem usunięcia brzydkiego zapachu z butów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel