Jak poznać skórę naturalną i ekologiczną?

2016-09-07
Głównym kryterium, dzięki któremu podejmujemy decyzję o zakupie danej rzeczy, jest wysoka jakość wykorzystanych produktów. Podobnie jest ze skórą. Często poszukujemy torebek i butów wykonanych ze skóry naturalnej, gdyż uważa się, że jest ona najtrwalsza i najodporniejsza na zniszczenia. Jednak obecnie technologie wykorzystywane przy produkcji są na tyle rozwinięte, że bardzo trudno jest odróżnić skórę naturalną od sztucznej, czyli ekologicznej. Skóra ekologiczna bardzo często dorównuje jakością i trwałością skórze naturalnej. Na co warto zwrócić uwagę i jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?

Torebki i buty skórzane - oznaczenia

Jest kilka szczegółów na które warto zwrócić uwagę. Zazwyczaj, gdy problem ten pojawia się w czasie zakupów, dość łatwo jest go rozwiązać ? wystarczy, że spojrzymy na oznaczenia umieszczone na metce. Do weryfikacji wystarczy czasami również cena, gdyż zazwyczaj ceny produktów wykonanych ze skóry naturalnej są znacznie wyższe. Należy jednak pamiętać, że cena nie powinna być głównym kryterium na którym będziemy opierać nasze zdanie.

Struktura materiału

Mówi się, że wygląd nie jest najważniejszy, jednakże w tym przypadku stanowi dość istotne kryterium. Skóra naturalna, w przeciwieństwie do jej ekologicznego odpowiednika, charakteryzuje się niepowtarzalną strukturą. Gdy będziemy dokładnie przyglądać się na przykład torebce, możemy zauważyć pewne nierówności i rowki ? nie tworzą one określonego wzoru, są nieregularne. Natomiast skóra ekologiczna zazwyczaj jest gładką powierzchnią, bez jakichkolwiek skaz i nierówności. Czasami, zdarza się jednak, że pojawiają się buty, torebki lub portfele, które są wykonane ze skóry ekologicznej i posiadają pewne nierówności.

Zapach

Jeżeli nadal nie mamy stuprocentowej pewności, to warto zaufać swojemu zmysłowi węchu. Skóra naturalna posiada niepowtarzalny zapach, którego nie da się ?podrobić?. Wąchanie butów w sklepie może wyglądać z boku trochę dziwnie, lecz gwarantujemy, że jest to sprawdzony i działający trick!

Wnętrze buta

Decydując się na zakup skórzanych butów, warto czasami dokładnie sprawdzić wnętrze buta, ponieważ zdarza się, że w ten sposób właśnie możemy odróżnić skórę naturalną od sztucznej. Skóra naturalna od spodu posiada część włosową, również o nieregularnej fakturze. Również wewnątrz obuwia, w miejscach łączeń i szwów można zauważyć ?wielowarstwowość? materiału ? oznacza to, że mamy wówczas do czynienia ze skórą naturalną.

Dotyk

Dobrym sposobem jest również poleganie na dotyku ? skóra naturalna różni się od skóry ekologicznej grubością i miękkością. Zazwyczaj sztuczna skóra jest zdecydowanie delikatniejsza, miększa, i przypomina śliski materiał. Skóra naturalna posiada swoistą twardość i sztywność, to właśnie dzięki tym cechom jest tak wytrzymała.

Te kilka sposobów na pewno pozwoli na odróżnienie skóry naturalnej od ekologicznej, jednakże bez względu na to, jaki materiał wybierzemy, nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji. Odpowiednie przechowywanie i czyszczenie pozwolą na długie użytkowanie nowych butów lub torebki bez zmartwień o widoczne ślady użytkowania.zdjęcia: grafika Google
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel