Jak odświeżyć buty

2016-05-10
Podobnie jak wszystkie elementy naszego stroju, również i obuwie, im częściej jest noszone i im bardziej intensywnie używane, tym szybciej oznaki tego zaczynają być widoczne. Może to stanowić niemały problem, w szczególności wtedy, kiedy chodzi na przykład o naszą ulubioną parę kozaków, albo też adidasów. Zazwyczaj taka para, która przestała już cieszyć nasze oko, ląduje głęboko w szafie, albo na śmietniku, my zaś udajemy się na zakupy, co często wiąże się z poważnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Tymczasem w większości przypadków buty nadgryzione już nieco zębem czasu mogą zostać bardzo szybko, tanio i w łatwy sposób przywrócone do stanu swojej świetności, aby znów cieszyć ich właściciela.

Buty skórzane

Buty skórzane, nawet jeśli są w kiepskim stanie ze względu na przykład na przebarwienia od soli, sypanej zimą na śnieg, czy obtarcia od przypadkowych kopnięć w krawężnik, odświeżyć można tak, że wyglądać będą niemal jak para prosto ze sklepu. Wystarczy jedynie, że zaopatrzymy się w rozpuszczalnik, gąbkę, a także kupimy specjalną farbę do obuwia, która kosztuje poniżej 10 złotych. Po dokładnym umyciu butów ze wszelkich śladów błota, czyścimy je dodatkowo rozpuszczalnikiem, usuwamy wszystkie plamy, które mogłyby później wyjść na wierzch, po czym dwukrotnie malujemy wybranym kolorem farby do skóry, upewniając się, że robimy to skrupulatnie, nie pomijając żadnego miejsca na cholewce. Efekty takiego potraktowania starych butów skórzanych na pewno przejdą nasze najśmielsze oczekiwania, a dzięki temu nasza ulubiona para odzyska swój blask oraz szyk i gdy noszona, będzie niemal nie do odróżnienia od nowych butów, prosto ze sklepu.

renowacja skórzanych butów

Buty z tkanin / tekstylne

O wiele łatwiejsze jest odświeżanie butów wykonanych z tkanin, na przykład lekkich bawełnianych balerinek, czy też trampek. Brudzą się one niezwykle łatwo, a ponieważ brud wnika do wewnątrz materiału, trudno jest go usunąć za pomocą szmatki, nawet jeśli dysponujemy środkiem do czyszczenia obuwia. Na szczęście każdą tego typu parę możemy zwyczajnie wrzucić do pralki, wystarczy tylko, że upewnimy się, że wyjęliśmy sznurówki, zaś same buty włożyliśmy na przykład do poszewki na poduszkę, by nie uszkodziły się o metalowy bęben pralki podczas szybkiego wirowania. Już zaledwie 30 minut prania w niskiej temperaturze, nie przekraczającej 45 stopni wystarczy, żeby buty odzyskały swój świetny wygląd, a także by udało się nam pozbyć nieprzyjemnych zapachów z ich wnętrza. Wyprane buty najlepiej pozostawić do wyschnięcia na słońcu, nie suszyć przy pomocy suszarki, a do środka włożyć zmięty papier, aby się nie zdeformowały.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat prania butów w pralce zapraszamy do naszego szczegółowego poradnika - TUTAJ.

buty tekstylne prane w pralce

Skóra ekologiczna / materiały syntetyczne

W przypadku wszystkich rodzajów obuwia, szczególnie zaś tych, które wykonane jest z materiałów syntetycznych, czyli tak zwanej skóry ekologicznej, często występującym problemem jest nieprzyjemny zapach, związany z fizjologicznym poceniem się stóp. W ten sposób tworzy się idealne środowisko dla rozwoju różnego rodzaju bakterii oraz grzybów, w związku z czym po pewnym czasie buty mogą wydzielać intensywny zapach, co gorsze, również i nasze stopy, nawet po krótkim w nich chodzeniu trzeba będzie umyć. Radzić sobie z takim problemem możemy przy pomocy zwyczajnego proszku do pieczenia, czyli sody oczyszczonej, jaką z pewnością znaleźć można w każdej kuchni. Wystarczy jedynie, że do każdego z butów wsypiemy po łyżce stołowej proszku, dbając o to, by zasypać dokładnie całą powierzchnię wkładki i pozostawimy je na kilka godzin. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie czystej wódki, którą wlać trzeba do butelki z atomizerem, na przykład płynie do czyszczenia szyb. Spryskane obficie obuwie również pozostawiamy na jakiś czas, najlepiej kilka godzin, po którym po nieprzyjemnych zapachach nie powinno już być żadnego śladu. Jeśli pierwsza próba nie da oczekiwanych rezultatów nie należy się zniechęcać, ale zwyczajnie powtórzyć cały proces, niekiedy zapach jest tak intensywny, że proszkiem do pieczenia lub wódką buty zwyczajnie muszą zostać potraktowane dwa, albo trzy razy. buty spryskać alkoholem Aby następnie zapobiegać występowaniu tego problemu należy wymienić wkładki w butach na wykonane z materiałów naturalnych, ponieważ zazwyczaj znajdziemy w nich te syntetyczne. Będą one z jednej strony bardziej przyjazne dla naszych stóp, z drugiej zaś bardzo łatwo będzie je po prostu co jakiś czas uprać w pralce.

Każdy, komu zależy na jak najlepszym wyglądzie swojego obuwia, powinien dbać o nie regularnie, nie czekać, aż będą bardzo brudne i bardzo zniszczone, by zacząć ich pielęgnację. Jeżeli bowiem wyrobimy w sobie nawyk codziennego czyszczenia butów, pastowania ich i dbania, to możemy być niemal pewni, że o gruntownym odświeżaniu ich nie będziemy musieli myśleć przez bardzo długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel