Jak dbać o buty?

2014-02-26

Dobre, wygodne buty, renomowanej marki, które doskonale prezentują się na stopie, niestety najczęściej sporo kosztują. Jeśli wydamy na obuwie kilkaset złotych, będziemy na pewno chcieli, aby posłużyło nam ono przez kilka lat. Będzie to jak najbardziej możliwe, jeśli zaczniemy o nie w odpowiedni sposób dbać. Wówczas niejako ?odwdzięczą" się nam niezmiennie znakomitym wyglądem i wygodą noszenia. Problem w tym, co oznacza właściwa pielęgnacja obuwia? Jak należy dbać o buty? Otóż, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze - Czyszczenie obuwia

W zasadzie po każdym wyjściu z domu powinniśmy czyścić nasze buty. Zawsze mogą się one zakurzyć lub zabrudzić od deszczu, brudnej wody, czy błota i ziemi. Przed rozpoczęciem pastowania butów, trzeba je bardzo dokładnie oczyścić. W innym wypadku poprzez pastowanie brudnego obuwia, niepotrzebnie wetrzemy plamy głębiej w strukturę buta i nie będzie później możliwości ich usunięcia. Nawet jeśli nasze buty na pierwszy rzut oka wyglądają na całkiem czyste, to jednak warto wytrzeć z nich kurz. Wystarczy do tego celu użyć mokrej, miękkiej szmatki. Z kolei, ślady błota i ziemi można usunąć z butów przy użyciu szczotki z włosia. Podczas każdorazowego czyszczenia obuwia, należy wyciągnąć z niego sznurowadła. Dzięki temu skutecznie wypastujemy język butów i przestrzenie pomiędzy dziurkami, nie brudząc przy tym sznurówek.

Po drugie - pastowanie

Buty skórzane powinny być regularnie pastowane, przy użyciu tłustych past z naturalnymi woskami. Większość ludzi używa wyłącznie past nabłyszczających. Wyłącznie odświeżają one kolor obuwia, ale w żadnym przypadku nie pielęgnują go. Można ich używać tylko w sytuacjach, kiedy szybko chcemy odświeżyć wygląd naszych butów. Później jednak sięgnijmy po zwykłą pastę do butów, dopasowaną oczywiście kolorem.

Po trzecie - Odpowiednie akcesoria do czyszczenia

Aby móc w odpowiedni sposób podejść do pielęgnacji butów, trzeba zaopatrzyć się w dobre szczotki. Przydatne będą małe szczotki z włosia do nakładania pasty oraz nieco większe, służące do końcowego polerowania butów. Jeśli chodzi o czyszczenie butów wykonanych z zamszu lub nubuku, to do ich pielęgnacji będziemy potrzebowali szczotki gumowej. 

Po czwarte - suszenie obuwia

Przemoczone buty za każdym razem trzeba wysuszyć. Nie należy do tego celu wykorzystywać ani suszarki do włosów, ani nie można stawiać butów bezpośrednio pod kaloryferem. Jeśli bardzo szybko wyschną, istnieje realne niebezpieczeństwo tego, że stracą swój fason. Mokre buty w domu wypełnić trzeba gazetami i pozostawić je w suchym miejscu, w pokojowej temperaturze. 

Po piąte - korzystaj z łyżki do butów i prawideł

Przy wkładaniu butów na stopę, warto korzystać za każdym razem z łyżki. Nie dość, że zakładanie w ten sposób butów jest po prostu wygodne, to łyżka będzie chroniła piętkę buta przed zaginaniem i rozciąganiem się. Prawidła z kolei skutecznie zapobiegną deformacji obuwia. Przy kupowaniu prawideł należy pamiętać, aby możliwie jak najbardziej były one dopasowane do stopy. Jeśli będą za małe, to nie spełnią funkcji, jaka jest im przeznaczona. Z kolei, za duże prawidła mogą zanadto rozciągnąć nasze buty. Jeśli nie posiadamy prawideł, to dla zachowania odpowiedniego kształtu buta można zastosować gazety, wypychając nimi dokładnie obuwie.  

Po szóste - Przechowuj obuwie w pudełkach

Oczywiście, nie każdy ma na tyle miejsca w szafie, aby przechowywać swoje buty w pudełkach. Niemniej jednak, każda para powinna mieć własne pudło, aby zachowała swój idealny wygląd. Nieco inne zasady pielęgnacji butów istnieją w przypadku różnych rodzajów ich pokrycia. Inaczej więc trzeba dbać o buty z gładkiej skóry, takie jak te :

a inaczej o buty ze skóry lakierowanej :

czy też z satyny i innych materiałów tekstylnych:

Jak zadbać o gładką skórę?

Jeśli buty są wykonane ze skóry gładkiej, należy je najpierw wyczyścić lekko zwilżoną ściereczką lub miękką szczotką. Następnie, po oczyszczeniu ich z pozostałości kurzu, błota, czy starej pasty, można przystąpić do ich wypastowania. Kolejnym etapem ich pielęgnacji jest włożenie w nich prawideł, lub wypchanie gazetami, aby zachowały swój fason.

Pielęgnacja skóry lakierowanej

W przypadku skóry lakierowanej najpierw usuwa się zabrudzenia wilgotną ścierką, a później natłuszcza się je specjalnym kremem. Wciera się go w but i następnie poleruje flanelową ściereczką.  

Jak zadbać o buty zamszowe?

Buty wykonane z zamszu czyści się na sucho, przy użyciu specjalnej szczotki. Następnie, nakłada się na nie impregnat w aerozolu, dopasowany kolorystycznie do buta. Można też zastosować preparat bezbarwny.
Pielęgnacja obuwia z materiałów tekstylnych. Do usunięcia zabrudzeń i nieczystości z takich butów używa się szczotki. Obuwia wykonanego z satyny czy materiałów tekstylnych się nie pierze i nie czyści na mokro. Do ożywienia ich kolorów i czyszczenia używa się środków w aerozolu.

Więcej szczegółów na temat czyszczenia zamszu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2014
pixel