Jak czyścić buty z zamszu?

2015-09-15
Zamsz to bardzo elegancki, naturalny materiał, z którego wykonywane są między innymi kurtki, spodnie, torebki i oczywiście buty. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia, aby zachowało swój znakomity wygląd przez dłuższy okres czasu. Utrzymanie w dobrym stanie obuwia zamszowego wymaga zaangażowania, ponieważ po każdym jego zabrudzeniu, konieczne staje się jego wyczyszczenie. Zamsz jest materiałem miękkim, ale też łatwo plamiącym się. Wygląda elegancko, zakładając, że jest idealnie czysty.

Zamszowe buty na deszcz

Buty wykonane z zamszu można oddać do profesjonalnego czyszczenia, albo wykonać tą operację samodzielnie co nie jest czynnością szczególnie trudną. Poniżej prezentujemy nasz poradnik - jak w 4 krokach skutecznie zadbać o nasze zamszowe buty:

Niezbędne akcesoria:

Aby móc podjąć się czyszczenia zamszowych butów, należy posiadać w domu odpowiednie akcesoria. Kupimy je w różnych sklepach, na przykład w drogerii. Między innymi, zalicza się do nich:

  • Specyfik do ochrony i konserwowania zamszu - można go kupić niemalże w każdym sklepie obuwniczym. Polecamy spray,
  • Papierowy ręcznik,
  • Ocet spirytusowy,
  • Szmatka flanelowa,
  • Szczoteczka do obuwia z miękkim włosiem,
  • Gumka do ścierania.

Czyszczenie zamszowych butów - 4 kroki

1. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w czasie czyszczenia zamszowych butów, jest przygładzenie faktury butów. Można tego dokonać z wykorzystaniem specjalnej szczotki do zamszu (lub zwykłej szczotki o dość miękkim włosiu) lub nawet zwyczajnego ręcznika papierowego. W czasie normalnego użytkowania butów, zamsz ulega zmierzwieniu i zabrudzeniu, a sprzyjają temu zróżnicowane warunki atmosferyczne, zwłaszcza deszcz i śnieg. przygładzanie faktury zamszowych butów 2. Drugi krok polega na usunięciu wszelkich plam znajdujących się na butach. Ślady z błota i inne zabrudzenia usuniemy bez większych problemów z wykorzystaniem gumki do ścierania. Jeśli plamy z błota czy z deszczu są jeszcze mokre, albo poczekajmy, aż wyschną i dopiero wtedy zabierzmy się za czyszczenie naszych butów zamszowych, albo osuszmy je z wykorzystaniem ręcznika papierowego. Nawet przy znacznych plamach na obuwiu zamszowym nie powinniśmy stosować do nich odplamiaczy, jeśli nie chcemy zniszczyć delikatnej faktury materiału. Zakurzone miejsca na butach czyści się przy użyciu szczoteczki. czyszczenie zamszowych butów gumką 3. Trzeci krok w czyszczeniu butów zamszowych obejmuje całościowe wytarcie butów flanelową szmatką (lub ręcznikiem papierowym), nasączoną delikatnie octem spirytusowym.

czyszczenie zamszowych butów szmatką nasączoną spirytusem 4. Czwarty krok to wyczyszczenie butów ponownie, tym razem przy użyciu czystej ścierki i pozostawienie ich do wyschnięcia. Na koniec należy jeszcze spryskać wyczyszczone buty specjalnym preparatem chroniącym je przed uszkodzeniami i ponownym zabrudzeniem spryskanie zamszowych butów ochronny spray

Każdorazowe czyszczenie butów zamszowych może osłabić materiał i sprawić, że stanie się on bardziej podatny na zabrudzenia. Zaleca się więc nie noszenie takich butów w czasie największych słot jesiennych, czy w czasie roztopów zimowych.

Co ciekawe, buty zamszowe można czyścić również roztworem mleka i sody oczyszczonej. Roztwór przygotowuje się z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki mleka. Następnie wilgotną szmatką zanurzoną w roztworze, przeciera się wstępnie wyczyszczone buty zamszowe. Jeśli zabrudzenia na butach są niewielkie, można je usunąć przy użyciu zwyczajnej skórki od chleba, którą pocieramy o zamsz. Skórka powinna być czerstwa.

zdjęcia: wikihow.com

Przykłady zamszowych butów:

https://www.merg.pl/search.php?text=zamsz
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
pixel