Espadryle wracają do łask!

2016-06-06

Troszkę historii...

Espadryle to buty, które istnieją od wieków a nawet tysiącleci. W Muzeum Archeologicznym w Grenadzie można zobaczyć espadryle znalezione na ludzkich szczątkach w ?de los Murcielagos" (jaskinia nietoperzy). Szacuje się, że mają one w przybliżeniu 4000 lat! Oczywiście jest to bardziej prymitywna wersja buta, który jest nam znany dzisiaj.

Te lekkie sandały wykonane z juty lub plecionej liny konopiii lnu przybyły do nas więc z Hiszpanii, gdzie były już noszone w XIII wieku przez żołnierzy piechoty Króla Aragonii. Ich nazwa pochodzi od "esparto" rodzaju trzciny,z której wykonywano podeszwy.

Tradycyjne espadryle były w kolorze ecru lub czarnym (jasne na niedzielę a ciemne do użytku codziennego). Co ciekawe, każdy region Hiszpanii miał swój specyficzny kształt.

Espadryle aktualnie

Dzisiaj espadryle są symbolem pięknych, ciepłych, wakacyjnych dni. Po długich latach zapomnienia espadryle znalazły swoje miejsce na wybiegach i w luksusowych domach. Od kliku sezonów fantastycznie się dopasowują do bieżących trendów, od koronkowych i tych z wszelakimi nadrukami od Valentino, przez sznurowane od Chanel po motyw lamparciej sierści od Celine. Dostępne są również w bardziej fantazyjnych odcieniach i formach. Świetnie wyglądają do spodni 7/8 oraz do krótkich letnich sukienek. Jednym słowem, espadryle to dzisiaj nowy szyk!

Gwiazdy kochają espadryle!

Jennifer Aniston Eva Mendes Alexa Chung Letizia Ortiz

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel