Czym jest moda, co oznacza dla każdego z nas i jaką wagę do niej przywiązujemy?

2018-08-06
Niektórzy twierdzą, że to nałóg, zachcianka, rozrywka, inni, że jest to oderwanie się od problemów. A co by było, gdyby był to sposób bycia, sposób na odzwierciedlenie własnej osobowości? Z upływem czasu pojawiało się wiele krytyki dla tych, którzy podążają za modą i traktują to jako styl życia. Każda osoba ma własny gust, preferencje i dokonuje własnych wyborów. Ale czy wiesz, że 1/5 populacji bierze dzień wolny na początku wyprzedaży? I dlaczego ich za to potępiać? A czym przypadkiem, surferzy nie biorą wolnego dnia, gdy są najpiękniejsze fale?

Bo ci, którzy podążają za piłką nożną, robią to z pasją, kto jeździ na wystawy to dla kultury, kto idzie do kina to na rozrywkę i kto podąża za modą, co to jest? To pasja, to wybór i sposób bycia. Moda odzwierciedla osobę, ubrania mówią o charakterze, nastroju, buty mówią nam o stylu. To piękne, ponieważ każdy może się wyróżniać po prostu wybierając inne ubrania. Nie jest prawdą, że ci, którzy podążają za modą są powierzchowni, ci, którzy podążają za modą, są namiętni i jak mówi Coco Chanel "moda mija, ale styl pozostaje".

Teraz są różne trendy, od dziur w dżinsach, futer po skórzane kurtki, aż po spiczaste paznokcie i zmierzwione włosy w okularach przeciwsłonecznych.

Ale od czego zależy moda? Sucha odpowiedź, ale nie jest ona oczywista. Od średniego wieku, sposoby myślenia zmieniały się w zależności od okresu, społecznych kontekstów i sytuacji. Teraz jest to to samo, moda zmienia się w zależności od czasu, w którym żyjemy, społeczeństwa, w którym się znajdujemy, a przede wszystkich zmian między różnymi pokoleniami, to znaczy pomiędzy różnymi sposobami myślenia. Moda zawsze odzwierciedla czasy, w których żyje, nawet jeśli, gdy czasy są trywialne, wolimy o tym zapomnieć.

https://www.merg.pl/pol_m_Ubrania-Damskie-975.html


zdjęcia: grafika Google, GETTY IMAGES
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel