Czółenka - jak kupować i dopasować do okazji?

2016-09-15
Czółenka - elegancki wybór na każdą okazję

Dla wielu źródłosłów ?czółenka? pozostają tajemnicą, ponieważ źródło tego słowa jest do dziś niejasne. Możliwe, że to ta nieznajomość czyni czółenka tak atrakcyjnymi dla świata kobiet. Czółenka oferują dużą różnorodność w możliwościach zestawiania i okazji do noszenia. Zarówno na co dzień na zakupy, do biura jak i na świąteczne okazje. Buty te są na tyle komfortowe w noszeniu, że po całym dniu można także pójść w nich na imprezę. Dzięki umiarkowanemu obcasowi (poniżej 9 centymetrów) lekkością jest dla wprawionej kobiety przez cały dzień nosić te buty. Dla chwiejących się nóg dobrym rozwiązaniem będzie obcas słupkowy. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu ciężaru na większej powierzchni chód jest stabilniejszy. Najważniejszą rzeczą w czółenkach nie jest ich wysokość, tylko jak jest skrojony model. Najważniejszymi cechami są: zamknięte formy, głęboko cięte fronty i brak podparcia.
jak nosić czółenka i dopasować je do okazji

Historia czółenek

Pojęcie czółenek częściej odnosiło się do butów mężczyzn występujących w operze. W XVIII wieku mężczyźni (z warstwy uprzywilejowanej) z Zachodniej Europy nosili w godzinach wieczornych czółenka w połączeniu z podkolanówkami. Męskie buty były dekorowane sprzączkami i dużą kokardą. Do czasów wiktoriańskich był zwyczaj, że ten rodzaj obuwia nosiło się na świąteczne okazje takie jak bale i zabawy taneczne. Moda na te buty panowała aż do roku 1930 i została zastąpiona sznurowanym obuwiem.

Okazje, na które perfekcyjnie pasują czółenka

Wiele imprez nadaje się, aby założyć tam czółenka. Od wesel, aż do codziennej pracy w biurze. Ważne jest, aby typ buta odpowiadał naszemu własnemu stylowi i abyśmy czuli się w nim komfortowo.

Impreza

Wysokie szpilki nie są zbyt korzystne dla naszych stóp na długą potańcówkę. Lepiej wtedy wybrać niższy obcas. Do takich butów perfekcyjnie pasuje sukienka koktajlowa, nylonowe rajstopy i kurtka bolerko.

Biuro

Na co dzień do biura warto wybrać jakiś kostium lub kombinezon i tą stylizację podkreślić rzucającymi się w oczy czółenkami. Kolejnym pomysłem jest garnitur damski, a do tego lakierowane czółenka, taki outfit jest swobodny i luźny. Jeśli jednak wolicie casualowy biznesowy look polecamy spodnie chinosy, bluzkę, chustkę i czółenka.

Świąteczne okazje

Jak co roku znajdą się okazje, aby ubrać się odświętnie. Aby oczarować swoim outfitem warto postawić na dyskretną elegancję i założyć subtelne szpilki do sukienki. Sukienka powinna być długości do kolan i nie może zbraknąć biżuterii - duży naszyjnik będzie idealny!

A czy Wy lubicie nosić czółenka? Na jakie okazje je wybieracie i jak zestawiacie? Zapraszamy do zakupu tych i innych butów na merg.plzdjęcia: grafika Google
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel