6 kroków jak prawidłowo czyścić skórzane obuwie

2017-12-23
Wybierając buty bardzo często stawiamy na jakość i kupujemy wtedy skórzane modele. Warto jednak pamiętać, że potrzebują one szczególnej pielęgnacji zwłaszcza w okresie zimowym. Dbanie o nie z pewnością wydłuży ich żywotność. My pokażemy Wam w 6 krokach jak prawidłowo czyścić, pielęgnować oraz dbać o skórzane buty.

1. Gruntownie wyczyścić skórzane buty

Na początku warto dokładnie wyczyścić swoje skórzane buty z błota i brudu. Najlepiej sprawdzi się tutaj sucha ściereczka. Uważajcie przy usuwaniu drobnych kamyczków, aby nie zarysować butów. Przy zaschniętych zabrudzeniach warto sięgnąć po specjalną szczotkę do butów, jednak dobierzcie ją odpowiednio do rodzaju skóry.

2. Pozostawić do wyschnięcia

Po wyczyszczeniu konieczne jest odstawienie butów, aż do całkowitego wyschnięcia. Dobrze będzie jeśli środek buta wypchacie gazetami (aby but zachował swoją formę). Nie przyspieszajcie tego procesu wystawiając buty na słońce - bezpośrednie działanie gorąca szkodzi skórze!!

3. Kremować i woskować skórzane buty

Po wyschnięciu butów przychodzi kolej na kremowanie. Warto zainwestować w tłuste produkty, dzięki którym skóra będzie się pięknie błyszczała, będzie bardziej miękka i elastyczna. Przy wyborze pasty do butów lepiej wybrać kolor bezbarwny, który na pewno nie pozostawi brzydkich plam i nie zafarbuje. Jeśli jednak zdecydujecie się na kolorową to warto wypróbować ją na mało widocznym miejscu buta. Pastę należy nakładać specjalną szczotką albo ściereczką. Nie zapominajcie o podeszwie i obcasie. Po nałożeniu pasty trzeba od razu przystąpić do polerowania.

4. Polerować skórzane buty

W polerowaniu chodzi o to, żeby przy możliwie jak najmniejszym nacisku jak najszybciej wcierać, wmasowywać w buty pastę. Dzięki temu skórzane buty odzyskają swój piękny blask i kolor.

5. Impregnacja skórzanych butów

Po wszystkich czynnościach czyszczących przyszedł czas na impregnację - aby zabezpieczyć buty przed wilgocią. Zasada brzmi, że buty warto impregnować nie tylko przed pierwszym wyjściem, po każdym czyszczeniu, ale także gdy wyciągamy je po długim czasie nienoszenia.

6. Przechowywanie

Czyszczenie, kremowanie, polerowanie czy impregnacja nie pomoże jeśli właściciel będzie źle przechowywał swoje buty. Nigdy nie wystawiaj skórzanych butów na słońce czy upał. Aby buty utrzymały swoją prawidłową formę warto zgnieść gazety i wypchać nimi wnętrze obuwia. Trzymajcie je w szafie albo na regale.

A Wy, jak dbacie o swoje skórzane buty? Pielęgnujecie je podobnie jak my? Po wszystkie skórzane buty zapraszamy Was do naszego sklepu merg.pl

https://www.merg.pl/search.php?text=sk%C3%B3rzane+buty


zdjęcia: grafika Google, GETTY IMAGES
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel