W jaki sposób prać buty?

2016-05-10
Pobrudzić buty jest bardzo łatwo, szczególnie w warunkach polskich, gdzie jest więcej znacznie więcej dni deszczowych, niż słonecznych, łatwo trafić można na błoto, a tym samym sprawić, że nawet niemal nowe i piękne buty będą wyglądały, jakby służyły nam już długi czas i najlepsze lata miały dawno za sobą. Każda osoba, która miała problem z butami zabrudzonymi do tego stopnia, że wilgotna szmatka już nie wystarczała, na pewno zastanawiała się nad tym, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby po prostu wrzucić je do bębna pralki, ustawić program i po jakimś czasie wyjąć czyściutki obuwie.
To jest oczywiście możliwe, ale nie zawsze i nie w przypadku każdych butów, dlatego warto mieć świadomość, jakie obuwie można prać w pralce i jakich efektów tego możemy oczekiwać, a dla jakiego zdecydowanie nie będzie to dobrym rozwiązaniem.

Jakie buty można prać w pralce?

A zatem zacznijmy od tego, czego na pewno i pod żadnym pozorem nie wolno prać w pralce. Do tej grupy zalicza się obuwie skórzane, przy czym nie ma żadnego znaczenia, czy chodzi o te prawdziwą, naturalną skórę zwierzęcą, czy może o tę nazywaną ekologiczną, będącą w rzeczywistości zwyczajnym tworzywem sztucznym. Buty wykonane z takich materiałów, nawet jeśli zniosą pranie, mogą zostać uszkodzone, co w bardzo krótkim czasie doprowadzi do ich zniszczenia. Tak więc szkoda naszych pieniędzy, jeśli mocno pobrudziliśmy obuwie ze sztucznej lub naturalnej skóry, lepiej po prostu kupmy profesjonalny środek do czyszczenia i pielęgnacji, a pralce zostawmy pranie naszych ubrań, czy pościeli.

Przykłady obuwia skórzanego:

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Meskie-135.html?filter_node%5B1%5D=&filter_sizes=&filter_traits%5B1328790266%5D=&filter_price=0-450&filter_traits%5B1331160663%5D=&filter_traits%5B1331144381%5D=&filter_traits%5B1331144382%5D=&filter_traits%5B1331159583%5D=1331160390&filter_bestseller=&filter_promotion=&filter_producer=

Co innego w przypadku butów wykonanych z tkanin, na przykład bawełnianych trampek, tak zwanych conversów, które są uwielbiane przez płeć piękną od nastolatek, po te z wieloma dziesiątkami na karku i w których chłopcy oraz panowie czują się wygodnie, zarówno gdy idą do pracy, jak i gdy grają w piłkę nożną. Podobnie w przypadku wszelkiego rodzaju balerinek, tak uwielbianych przez panie w gorących miesiącach lekkich. Wszelkie buty tego rodzaju, kiedy nam się zabrudzą, możemy prać w pralce. Oczywiście jeśli tylko będziemy przy tym pamiętali o kilku niezmiernie ważnych zasadach.  foto: www.rd.com

https://www.merg.pl/pol_m_Buty-Damskie_Sportowe-Trampki-201.html

Jaki program ustawić?

Przede wszystkim buty szyte znoszą pranie lepiej, niż klejone. Nie oznacza to bynajmniej, że tych drugich prać nie wolno w ogóle, po prostu należy pamiętać, że są bardziej delikatne, że ciepła woda może rozpuścić klej i za każdym razem zastanowić się, czy przypadkiem nie pierzemy ich zbyt często. Gdy mamy buty szyte, ten problem w zasadzie nie istnieje, wrzucać je do pralki możemy bez szczególnych ograniczeń. Zasadą jest, że prać obuwie powinniśmy przez jak najkrótszy czas i w jak najniższej temperaturze. Na większość plam, które powstają w związku z normalnym noszeniem i brudzeniem się butów, w zupełności wystarczyć powinien program z temperaturą 30 stopni oraz czasem prania nie przekraczającym 30 minut. Z jednej strony są to warunki wystarczające, by wyczyścić obuwie, z drugiej nie stanowią dla niego zagrożenia. Jeśli zaś zabrudzenia są głębokie i bardzo trudno je usunąć, możemy rozważyć wyższą temperaturę, choć najlepiej nie przekraczać 45 stopni, a także dłuższy program, ale zawsze trzeba pamiętać, że w ten sposób ryzykujemy na przykład rozklejenie się jakichś klejonych elementów.  foto: www.apartmenttherapy.com
Przed praniem należy koniecznie wyjąć sznurówki, jeśli nasze obuwie je posiada. Nie należy również wkładać niezabezpieczonych butów bezpośrednio do bębna pralki, ponieważ podczas szybkiego wirowania może dojść do różnego rodzaju przetarć i niewielkich, ale widocznych, uszkodzeń. Idealnym rozwiązaniem będzie włożenie pary butów do jakiegoś worka wykonanego z bawełny, świetnie sprawdzają się tutaj na przykład poszewki na poduszki, worek taki lub poszewka, koniecznie muszą być zapięte, lub zawiązane, by obuwie nie wypadło z nich podczas prania.

Suszenie

>

I na koniec, suszenie. Nawet po odwirowaniu buty wyjęte z pralki będą wciąż mokre, dlatego trzeba im dać trochę czasu, nim je znów założymy na stopy. By podczas suszenia cholewka nie odkształcała się, wypchajmy ją papierem i wymieniajmy go co kilka godzin, do czasu gdy przestanie namakać. Nie używajmy do tego celu gazet, ponieważ w ten sposób łatwo można zabrudzić sobie wnętrze buta farbą drukarską. Schnięcie butów będzie trwało, szczególnie jeśli nie możemy zostawić ich na słońcu, ale nie pomagajmy im suszarką, gdyż to także jest niebezpieczne dla trwałości naszego obuwia. 

Zaś stosując się do tych kilku prostych porad na pewno będziemy w stanie szybko i bez zbędnych problemów doczyścić nasze buty i cieszyć się ich wyglądem niemal tak samo, jak w dniu, gdy po raz pierwszy je założyliśmy.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel